وردپرس یا جوملا ؟ (بخش اول)

وردپرس یا جوملا ، کدامیک بهتر است ؟

امروزه استفاده از سیستم های مدیریت محتوای تحت وب بسیار رایج شده ، وردپرس و جوملا یکی از دو سیستم مدیریت محتواهایی هستن که بسیار مورد علاقه عموم مردم قرار دارند ،سعی داریم یه مقایسه ای داشته باشیم با دو سیستم مدیریت محتوا ودرپس و جوملا و بررسی کنیم کدامیک دقیقا بهتر است .در مقاله زیر سعی داریم به بررسی ریز به ریز امکانات دو سیستم رو مورد بررسی و آزمایش قرار بدیم .وردپرس یا جوملا کدامیک بهتر اند ؟

معرفی کوتاه دو سیستم مدیریت محتوا

وردپرس

وردپرس

وردپرس : سیستم مدیریت محتوا وردپرس در سال ۲۰۰۳ برای اولین بار به دنیای مجازی معرفی شد .  ابتدا این سیستم مدیریت محتوا برای وبلاگ ها و وبلاگ نویس طراحی شد ، اما  برنامه نویسان با گسترش قالب ها تصمیم به گسترده تر کردن این سیستم مدیریت محتوا گرفتند . بدین ترتیب افزونه های بیشتری برای این سیستم مدیریت محتوا (open source) متن باز طراحی کردند به شکلی که در دنیای اینترنت تغریبا ۲/۵ سایت های موجود بر پایه وردپرس طراحی شده اند .

جوملا

جوملا

جوملا : این سیستم مدیریت محتوا از ابتدا قرار بود یک فرم ورک کامل برای طراحان سایت باشد . از این رو از شروع فعالیت خود به فکر طراحی اکستنش ها و پلاگین های متعددی بودند تا بتوانند خواسته های برنامه نویسان و کاربران را برآورده کرده است .

وردپرس یا جوملا

وردپرس یا جوملا

رابط کاربری

وردپرس : رابط کاربری وردپرس بسیار ساده بوده ، اگر شما برای اولین بار به محیط کاربری یا مدیریتی وردپرس مراجعه کنید ممکن است کمی گمراه شوید اما با مرور زمان بسیار کوتاه حداکثر یک روز کاری متوجه خواهید شد که استفاده از این سیستم مدیریت محتوا چقدر ساده و راحت است ، به طوری که شما میتوانید به سادگی بدون اینکه سر رشته ای از طراحی سایت داشته باشید برای خود یک وب سایت طراحی کنید .
جوملا : رابط کاربری جوملا کمی پیچیده تر از  وردپرس است . اگر برای اولین بار به محیط مدیریتی جوملا بروید کاملا گمراه خواهید شد . زیرا محیط کاربری جوملا شامل اکتنشن  و پلاگین است که هر دو ادقام کننده یکدیگر هستند .
نتیجه گیری : سادگی کارکرد با پنل مدیریتی وردپرس بسیار ساده تر است .

 

قالب ها یا پوسته ها

وردپرس : قالب ها و پوسته های بسیار زیادی برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس طراحی شدند . شما براحتی میتوانید با گشتن در خزانه ودرپرس قالبی را مناسب با فعالیت خود انتخاب کنید . یا اگر شما developer یا برنامه نویس باشید براحتی میتوانید برای خود قالب اختصاصی طراحی کنید.
جوملا : این سیستم مدیریت محتوا نیز همانند وردپرس دارای قالب های متعدد فارسی میباشد که با کمی گشتن در اینترنت و سایت رسمی جوملا میتوانید قالب مناسبی را انتخاب کنید .  اگر شما برنامه نویسی تحت وب باشید راه های زیادی برای طراحی قالب در این سیستم مدیریت محتوا دارید . طراحی توسط صفحه ساز های و طراحی بر اساس html+css یکی از ویژگی های این سیستم مدیریت محتوا میباشد.


Recommended Posts

Comments

  1. وای خیلی خوبه ساییتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *